Dış Ticarette Pazar Bulmak Ne Kadar Zor?

Bu yazı PROWIN CONSULTING Uluslararası Dış Ticaret Danışmanlığı Kapsamında Verilen Hizmetler Sonucu Elde Edilen Gerçek Örnekler Üzerine Hazırlanmıştır.

12 boyunca ASELSAN’da Proje Yöneticiliği yaptıktan sonra geçen son bir kaç yılda PROWIN CONSULTING’deki ihracat faaliyetlerimizde de tecrübelerimi teyit ettiğim şekilde, bugün dünyanın bir yerinde sizin ürettiğiniz ürünleri arayan sizleri bekliyorlar. Felsefe ile biraz ilgili olanlar Occam’ın Usturası mantığını duymuşlardır. Buna göre olasılıkları gerekmediği sürece çoğaltmamak gerekir. Dış Ticaret için de bu doğru bir gerçek. Pazar stratejisini doğru belirlemek de bu işin ilk adımı. Hangi ürünle Dünya Pazarında söz sahibi olmak istiyoruz? Bu ürün için en çok hangi ülke alım yapmış?

Usturayı biraz daha derine sürersek bu arada alım yapan firma karakteristikleri neler? Rakiplerimiz neler yapıyorlar? Sonsuz farklı satış ihtimalleri içinde doğru tespitlerle basit şekilde ilerlemek sonuç almak için en doğru yol olacaktır. Fuarlara katılmak ve dünyayı gezerek müşterilerle sıcak temaslar kurmak. Gerçekten bu kadar çok para harcamaya gerek var mı? Aslında, eğer stratejik adımları doğru şekilde belirleyebiliyorsak geriye sadece gerekli enstrümanları elde etmek kalıyor.

Pazarlama ve becerisi olan uzmanlar, hedef pazara yönelik dil becerisi, potansiyel misteri listelerinin olduğu ücreti veri tabanı ve konşimento sitelerine üyelik, disiplinli bir çalışma ve sıkı takip. Belki de tüm bunlara yatırım yapmak yerine Ticaret Danışmanlığı almak…

Buraya kadar ki fikirlerimi bir de gerçek bir dış ticaret danışmanlığı örneği ile somutlaştırmak isterim. Gül motifli harika bir üretiyorsunuz ve bunu dünyada kime pazarlayacağınız konusunda kararsızsınız. Analizler yapıldı ve hedef ülkeler ve bu ülkedeki hedef firmalar belirlendi.

Ana dilde düzenli yapılan aramalar sonucu kısa sürede sonuç alarak satışlara başladınız. Peki burada farklı bir kanal daha açmak mümkün olur mu? Bir alt basamakta acaba bu ülkede bu ürünü kim tercih eder sorusunu tekrar sorarsak, kumaş toptancılarından başka, başta örneğini verdiğim, basit ama entelektüel bir fikir ile bir sonraki adıma da gidebiliriz. 1600 yılların başında başlayan ve Avrupa’yı etkisi altına alan Barok tarz sanatını bilirsiniz. Peki ya bu kumaşlar şu an hala günümüzde festivallerde kullanılıyor. Satışlara ek olarak bir de festival kıyafeti üreten firmalara satış yapsak nasıl olur? Firmamız için harika oldu ve mutluluk verecek bir satış da oraya gerçekleştirdik. Unutmayın günümüzde dünya küçücük bir ev ve sizi arayan müşteriniz bir online toplantı uzağınızda.

  1. Pingback: Kuru Gıda Sektörü için İhracat Neden Önemlidir? - Prowin Danışmanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir